Przejdź do treści

Karol Baranowski

Karol Baranowski – rocznik orwellowski (1984). Od jedenastu lat pracuje na stanowisku bibliotekarza – nauczyciela w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie, a od sześciu lat na 1/4 etatu na stanowisku bibliotekarza w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, w agendzie Arteteka.

 Prowadzi lekcje biblioteczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży, organizuje gry miejskie i gry biblioteczne. Zafascynowany Internetem oraz możliwościami jakie dają nowoczesne technologie w pracy bibliotekarza. Interesuje się narzędziami multimedialnymi oraz mobilnymi, które z wielką ochotą wykorzystuje w codziennej pracy. Tablety, smartfony i komputery to dla niego ważne narzędzia będące ogromną pomocą w codziennej pracy.

Organizator, twórca gier miejskich (edukacyjnych, historycznych, literackich). Współorganizator Odjazdowego Bibliotekarza w Krakowie od 2011 roku.

 Aktywnie działa w Stowarzyszeniu LABiB, które jest platformą zrzeszającą nie tylko bibliotekarzy, ale także animatorów kultury i działaczy. LABiB pozwala na szeroko zakrojoną współpracą pomiędzy bibliotekarzami. Wymianę pomysłów i dzielenie się dobrymi praktykami.

 Od kilku lat prowadzi swojego bloga pod adresem www.charliethelibrarian.com, na którym głównie porusza tematy związane z literaturą, biblioteką oraz przytacza ciekawostki znalezione w bibliotekach cyfrowych.

W październiku i listopadzie 2016 łącznie miesiąc przebywał w Etiopii, gdzie w ramach międzynarodowej pomocy rozwojowej szkolił etiopskich nauczycieli, dyrektorów oraz rodziców z podstaw zarządzania, organizacji i prowadzenia bibliotek szkolnych.

W 2019 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swoim projekcie odwiedziła wszystkie wojewódzkie biblioteki publiczne w Polsce z darmowym szkoleniem „Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w instytucjach kultury”.

 W swojej pracy stawia na kreatywność, nowatorskie podejście do czytelnika. Nowoczesne technologie, które w połączeniu z doświadczeniem owocują nieszablonowymi rozwiązaniami edukacyjnymi.

 W 2020 roku został wybrany Bibliotekarzem Roku 2019 w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.