Na stronie etykajezyka.pl można pobrać całkowicie za darmo poradnik na temat etycznego komunikowania się “Poradnik: jak mówić i pisać o grupach narażonych na dyskryminację. Etyka języka i odpowiedzialna komunikacja”. Publikacja powstała pod patronatem Rady Języka Polskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich.
Twórcy i twórczynie projektu polecają go przede wszystkim dziennikarzom i osobom wypowiadającym się publicznie, ale zawarte w nim porady powinny być wdrożone przez wszystkich tych, którzy chcą komunikować się odpowiedzialnie i empatycznie. Publikacja przydatna jest dla osób, które chcą pisać i mówić o grupach narażonych na dyskryminację w sposób trafny, inkluzywny i niepowielający stereotypów.
W podręczniku znajdziemy następujące rozdziały:
- Etyczność języka w komunikacji prof. dr hab. Ewa Kołodziejek
- Jak mówić i pisać o osobach LGBT: Gej czy homoseksualista? Cecylia Jakubczak
- Jak mówić i pisać o kobietach: Nie tylko feminatywy Agata Maciejewska
- Jak mówić i pisać o migrantach: Wszyscy jesteśmy migrantami Kalina Czwarnóg
- Jak mówić i pisać o osobach pochodzących z Afryki: Nie mów do mnie Murzyn. Afryka i Afrykanie Paweł Średziński, Mamadou Diouf, Wojciech Waglowski
- Jak mówić i pisać o Żydach: Słowa, które ranią Anna Makówka-Kwapisiewicz, Anna Zielińska, Marta Guze-Korszyńska, Aleksandra Laskowska
Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu https://etykajezyka.pl/ a sam podręcznik pod tym linkiem.
Jeżeli potrzebujecie wsparcia eksperta z zakresu komunikacji, zerknijcie do naszej oferty – na pewno znajdziecie coś dla siebie i swojego zespołu.